Lista nominowanych zawodników i załóg do Plebiscytu Cumulusy 2016

Lista nominowanych zawodników i załóg do Plebiscytu Cumulusy 2016

1. Jerzy Makula

Brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasyfikacji indywidualnej. Brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasyfikacji programów nieznanych.

2. Piotr Lewandowski

Srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced w klasyfikacji drużynowej. IV miejsce na Mistrzostwach Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced w klasyfikacji indywidualnej.

3. Wojciech Bógdał

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2013 roku. Wyniki 2016: II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Indywidualnie – srebro klasa PF1 Indywidualnie – srebro klasa PL1 Sztafeta – srebro klasa PF1 Drużyna – złoto IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Indywidualnie – brąz klasa PL1 Drużyna klasa PL1 – złoto Drużyna narodowa – brąz XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – złoto.

4. Krzysztof Romicki

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2004 roku II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Sztafeta klasa PL1 – srebro Drużyna – złoto IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna klasa PL1 – złoto Drużyna narodowa – brąz XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – srebro I Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych – Wrocław Indywidualnie – złoto.

5. Paweł Kozarzewski

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2013 roku II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Drużyna – złoto IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna narodowa – brąz XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – złoto I Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych – Wrocław Indywidualnie – srebro I Puchar Polski 2016 Indywidualnie – złoto.

6. Piotr Ficek

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2013 roku II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Sztafeta klasa PF1 – srebro Drużyna – złoto IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna narodowa – brąz.

7. Zofia Garwacka i Agata Kuchta

Członkinie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej oraz Kadry Juniorów. Pierwsza w historii w pełni kobieca załoga na Rajdowych Mistrzostwach Świata; 20th World Rally Flying Championship, Santa Cruz - VI miejsce indywidualnie i II drużynowo w kategorii Advanced; 6. Rajdowe Mistrzostwa Polski w Nowym Sączu - V miejsce.

8. Leszek Małmyga

Zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej członek modelarskiej Kadry Narodowej seniorów od 2000 roku. Indywidualny Wicemistrz Świata w konkurencji S4A oraz zespołowy Mistrz Świata w konkurencji S4A (2016 FAI World Championships for Space Models). Złoty medalista Mistrzostw Polski w konkurencji: S4A, S6A oraz S8E/P. Srebrny medalista MP w konkurencji S9A. Brązowy medalista MP w konkurencji S1B. Zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w konkurencji S4A i S9A drugiego miejsca w S6A oraz trzeciego w konkurencji F3K i S8E/P. Pierwsze miejsce w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w konkurencji S9A (Kraków Cup 2016) oraz S4A (Nowy Targ Cup 2016). W zawodach zaliczanych do Pucharu Polski zdobył: Zielona Góra 2016 F3K 2 miejsce; Włocławek 2016 S4A 1 miejsce, S9A 1 miejsce, S6A 3 miejsce, S8E/P 3 miejsce; Kraków 2016 S9A 1 miejsce, S4A 2 miejsce, S8E/P 2 miejsce; Krosno 2016 F3K 3 miejsce; Nowy Targ 2016 S4A 1 miejsce, S6A 1 miejsce.

9. Henryk Orwat

Wieloletni członek Kadry Narodowej w klasie motolotni jednoosobowych, wieloletni i aktualny Mistrz Polski, brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Anglii w 2016 roku, członek Mikrolotowej Reprezentacji Narodowej, która zdobyła srebrny medal w Popham w Wielkiej Brytanii podczas MŚ w 2016 roku.

10. Jarosław Sysio i Marcin Skalik

Członkowie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej. Zdobywcy srebrnego medalu w klasie Advanced na Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata w Santa Cruz- 20th World Rally Flying Championship. Najlepsi w klasie Advanced w Polsce- zwycięzcy wszystkich polskich zawodów, Mistrzowie Polski oraz zdobywcy Pucharu Polski.

11. Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek

Srebrny medal indywidualny XX Mistrzostw Świata w lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym, w klasie mistrzowskiej Unlimited (Santa Cruz, Portugalia). W klasyfikacji drużynowej również srebrny medal. Mistrzowie Polski w Lataniu Rajdowym (Łososina Dolna), zwycięzcy klasyfikacji Rajdowego Pucharu Polski. Indywidualnie - Michał wygrał po raz drugi z rzędu Lot Południowo-Zachodniej Polski im. F. Żwirki, a Marcin zdobył brązowy medal Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Juniorów. Załoga kuzynów niezmiennie reprezentuje Aeroklub Krakowski.

12. Franciszek Kańczok

Zawodnik Aeroklubu ROW Rybnik, członek modelarskiej reprezentacji Polski od 1991r ( nieprzerwanie od 26 lat ) w klasie modeli sterowanych automatycznie F1E. Osiągnięcia w 2016r : Indywidualny Mistrz Europy, drużynowy Mistrz Europy Turda - Rumunia. Indywidualny Mistrz Polski, drużynowy Mistrz Polski Toszek - Polska.

13. Łukasz Czepiela

Jedyny Polak startujący w serii wyścigów Red Bull Air Race. W 2016 roku w klasie Challenger kilkakrotnie stawał na podium - na wyścigu w Chibie i Budapeszcie zajął III miejsce, w Lausitz wywalczył srebro, a w Indianapolis stanął na najwyższym stopniu podium. W klasyfikacji generalnej całej serii wyścigów RBAR Łukasz zajął IV miejsce.

14. Marcin Szamborski i Michał Szamborski

Najlepiej lokowana polska załoga śmigłowcowa, srebrni medaliści WAG Dubai 2015, współtwórcy nowożytnej reaktywacji sportu śmigłowcowego w Polsce. Braterska przyjaźń i diastema, która łączy, a nie dzieli. Osiągnięcia w 2016 roku to srebro w Czech Helicopter Championships, brąz w German Open Helicopter Championships i najlepsza nierosyjska załoga w Russian Open Helicopter Championships.

15. Łukasz Błaszczyk

Mistrz Polski w klasie 15 metrowej (Leszno). Zwycięzca Krajowych Zawodów Szybowcowych w klasie Standard (Stalowa Wola). W lipcu na szybowcu Diana 2 zaliczył deklarowany przelot 1000 kilometrów - jest to pierwszy w Polsce przelot w klasie szybowców o rozpiętości skrzydeł 15 metrów. Aktualny Mistrz Europy w klasie Standard z 2015 roku (Rieti - Włochy)

16. Mirosław Wrześniewski

Członek Narodowej Kadry Akrobacyjnej od 2013 roku. Brązowy medal w klasyfikacji ogólnej, brązowy medal w klasyfikacji programów nieznanych oraz srebrny medal w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej 2016 w klasie Advanced (Matkopuszta, Węgry). Brązowy medal Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej 2016 (Wrocław, Szymanów).

17. Bolesław Radomski

Wielokrotny reprezentant Samolotowej Kadry Narodowej na arenie krajowej oraz międzynarodowej, w tym Reprezentant Polski na MŚ w Santa Cruze 2016, nieprzerwanie od kilku lat zdobywa najwyższe laury w lataniu precyzyjnym oraz rajdowym, od niedawna zawodnik ANR. Na codzień pilot w PLL LOT. Tylko w tym roku jego dorobek medalowy to: Złoto- na zawodach im. W. Wieczorka w Lesznie, Złoto- na Ogólnopolskich Rajdowych Zawodach Samolotowych w Częstochowie, Brąz- na 54. Locie Połdudniowo-Zachodniej Polski w Krakowie oraz Brąz- na MP Rajdowych w Łososinie Dolnej.

18. Tomasz Filus

Członek Narodowej Kadry Balonowej od 2013r. Dwukrotny Mistrz Polski Juniorów oraz dwukrotny V-ce Mistrz Polski Seniorów. Aktualny V-ce Mistrz Świata Juniorów w balonach na ogrzane powietrze (Marijampole/Litwa 2016r).

19. Klaudia Bułgakow

Paralotniowa Mistrzyni Świata 2013, Paralotniowa wice Mistrzyni Europy 2016, wielokrotnie stawała na podium Paralotniowego Pucharu Świata i otwartych Mistrzostw Narodowych, od 2011 roku nieprzerwanie Paralotniowa Mistrzyni Polski. Przelotowemu paralotniarstwu poświęciła ostatnie siedemnaście lat życia. Od 2005 jest członkiem Polskiej Kadry Narodowej. W 2010 pełniła obowiązki trenera kadry. Kocha dzielić się doświadczeniem i pasją do latania z innymi. Na początku jej artykuły publikowanie były w PLAR, a od 2014 roku w kwartalniku "Vario" prowadzi własną kolumnę. Od 2007 działa na rzecz promowania sportu paralotniowego w społeczeństwie.

20. Iwona Olewnik

Członek Sekcji Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego Młodzieżowego Domu Kultury Kutnie, prowadzonej przez Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego. W latach 2008 - 2013 pod opieką instruktora Ryszarda Redlickiego odniosła sukcesy na arenie ogólnopolskiej w klasach modeli F1H, F1A i F1N. Od roku 2013 do 2016 pod opieką instruktora Bartłomieja Modrzejewskiego zdobyła między innymi Drużynowe Wicemistrzostwo Polski w klasie F1H, 2-gie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w klasie F1A Junior. Jej największym sukcesem jest Drużynowe Mistrzostwo Świata w klasie F1A Junior, zdobyte w 2016 roku.

21. Marcin Majsterek i Agnieszka Jurkiewicz

Załoga wiatrakowcowa z Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, która wywalczyła brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej oraz srebrny w klasyfikacji drużynowej podczas Mikrolotowych Mistrzostwach Świata w Anglii w 2016 roku. Marcin jest aktualnym Mistrzem Polski w klasie wiatrakowców. Agnieszka jest aktualną mistrzynią Polski w klasie samolotów ultralekkich, mistrzynią Polski z roku 2015 i złotą medalistką mistrzostw Europy z 2013 r.

22. Artur Kielak

Artur Kielak jest jednym z dziesięciu najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie. Od wielu lat najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w akrobacji samolotowej w klasie unlimited na mistrzostwach Europy i Świata, gdzie stale plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych pilotów. Jest także aktualnym V-ce mistrzem Wielkiej Brytanii w akrobacji unlimited. W 2016 roku zajął 10 miejsce w Mistrzostwach Europy w akrobacji samolotowej w klasie unlimited. Jako pierwszy i jedyny na świecie rozpoczął w 2016 roku wykonywanie akrobacji samolotowej w parze z samolotem MIG-29.

23. Team CF Poland (Michał Balonis, Marcin Bąk, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Paweł Michalski)

Od trzech lat grupa sympatyków skoków Canopy Formation (budowanie formacji na czaszach) należących do TEAM WORLD (uczestników Rekordu Świata z 2007r.). W trakcie spotkań które odbyły się na przełomie 2015 - 2016 w Niemczech, Holandii, Estonii i Polsce (czerwiec 2016) wyłoniono grupę 40 osób zaproszonych do Euro Crew-Dogs TEAM -w tej grupie znalazło się aż 8 Polaków. W dniu 08.10.2016 w holenderskim Teuge w drugim dniu zgrupowania, w trzeciej próbie tego dnia udało się utworzyć formację 25 osobową. W skoku tym brało udział 5 Polaków, byli to: Michał Balonis, Marcin Bąk, Szymon Chełmicki, Maciej Gago i Paweł Michalski. 20% Rekordu Europy to Polacy. Poprzedni rekord 20 osobowy z 2008 roku został pobity. Ponadto Michał Balonis, Marcin Bąk i Paweł Michalski reprezentowali Polskę na Mundialu Spadochronowym w Chicago we wrześniu 2016 w trakcie którego pobili swój własny Rekord Polski w ilości formacji na czas w konkurencji CF2SQ, plasując sie na 11 miejscu.

24. Arkadiusz Iwański

Zwycięzca dwóch rankingów w 2016 roku – „Balonowego Pucharu Polski” i „Rankingu na Najlepszego Pilota”. W Narodowej Kadrze Balonowej od 2007 roku, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, ponadto ma na swoim koncie m.in. tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski (2011, 2013), Puchar Polski (2010,2014), zwycięstwo w Rankingu Pilotów Balonowych (2013), oraz III miejsce w Pucharze Europy (2013).

25. Oliwia Stańczykowska i Ryszard Michalski

Reprezentanci Aeroklubu Łódzkiego w sporcie samolotowym. Członkowie Rajdowej Samolotowej Kadry Narodowej, aktualni Rajdowi Vice- Mistrzowie Polski , zdobywcy 1(2015) i 2(2016) miejsca na Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych.

26. Sebastian Kawa

Najlepszy szybownik na świecie. W latach 1999-2015 wywalczył 24 indywidualne medale Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Igrzysk Lotniczych. Żaden ze sportowców lotniczych nie wywalczył tylu medali indywidualnie w historii. W 2016 roku po raz szósty awansował do Szybowcowych Grand Prix (Wyścigi szybowcowe) kończąc zmagania na 5 pozycji wcześniej wywalczył pięć medali. Rozpoczął sezon 2016 zawodami miedzynarodowymi w Prievidzy gdzie zajął 2 pozycję. W 2005 roku wywalczył 3 lokatę w rankingu najlepszych szybowników i do dziś zajmuje pozycje pierwszą lub drugą nie opuszczając podium. Przez przeszło dekadę jest jednym z najlepszych szybowników świata. Najwyższe Szybowcowe odznaczenie przyznawane przez FAI Medal Lilienthala przyznaje się za jeden dwa medale mistrza świata. Sebastian wywalczył 11 złotych medali Mistrzostw Świata/Igrzysk Lotniczych i nie został nominowany do najwyższego odznaczenia szybowcowego.

UDOSTEPNIJ STRONĘ: