Paweł Stężycki
dr inż. Paweł Stężycki
Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa
Paweł Stężycki to doświadczony lider i inżynier, który od ponad 20 lat łączy swoją pasję do technologii z pracą z ludźmi. Karierę zawodową rozpoczął w Instytucie Lotnictwa aby po 4 latach dołączyć do zespołu General Electric, gdzie na stanowiskach kierowniczych rozwijał i zarządzał dużymi zespołami oraz projektami. W 2018 roku został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Lotnictwa, a od 2019 roku kontynuuje swoją misję jako dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Obecnie Paweł Stężycki kieruje grupą 1500 inżynierów i naukowców, którzy pracują nad nowatorskimi technologiami w lotnictwie i kosmosie. Dzięki swojej szerokiej wiedzy o funkcjonowaniu dużych przedsiębiorstw przemysłowych oraz entuzjazmowi, skutecznie wypracowuje rozwiązania, które znajdują praktyczne zastosowanie w przemyśle zarówno krajowym, jak i zagranicznym.
Pełni funkcję wiceprzewodniczącego w European Research Establishments in Aeronautics (EREA) oraz koordynatora EREA Future Sky. Jest również wiceprzewodniczącym International Forum for Aviation Research (IFAR). Pełni funkcję przedstawiciela krajowego oraz członka Komisji Spraw Zewnętrznych w Aerospace, Security and Defence Industries (ASD) oraz w Advisory Council for Aviation Research and Innovation in Europe (ACARE). Jest prezesem Stowarzyszenia Polskiego Przemysłu Lotniczego oraz członkiem wielu zarządów i organizacji lotniczych jak np. Polskiego Stowarzyszenia Aeronautyki i Kosmonautyki. Jego zaangażowanie i wiedza przyczyniają się do rozwoju technologii lotniczych na poziomie międzynarodowym.
Decyzją i zaangażowaniem dyrektora Pawła Stężyckiego w roku 2022 zrealizowano z powodzeniem projekt odkupienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa od Airbus Poland S.A. i powołania spółki zależnej Mieleckie Zakłady Lotnicze sp. o.o., kontynuatora tradycji agrolotniczych w Polsce.
W 2024 roku, kierowany przez Pawła Stężyckiego Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa osiągnął historyczny sukces. Opracowana w Instytucie rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K osiągnęła 101 km, stając się pierwszą polską konstrukcją, która sięgnęła kosmosu.
Dzięki staraniom Pawła Stężyckiego, w 2025 roku, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, będzie organizatorem Aerodays 2025, europejskiego wydarzenia zrzeszającego branżę lotniczą, które odbędzie się w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.