CUMULUSY 2022 - VIII Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Michał Wieczorek - Gala Cumulusy 2022
Foto: K. Niewiadomski

Kategoria: SPORT

  1. Michał Wieczorek  - latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne
  2. Sebastian Kawa - szybownictwo
  3. Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek - latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne
  4. Maciej Kulaszewski - akrobacja samolotowa
  5. Maja Kuczyńska - indoor skydiving
  6. Dariusz Mazur - akrobacja samolotowa
  7. Maciej Pospieszyński - akrobacja szybowcowa
  8. Marcin Chrząszcz - latanie precyzyjne i latanie rajdowe
  9. Tomasz Filus - baloniarstwo
  10. Krzysztof Romicki, Wojciech Strzyżakowski, Dariusz Brzostowicz, Przemysław Gołoś, Mariusz Stępień - motoparalotniarstwo
Kategoria: SZKOLENIE LOTNICZE-INSTYTUCJA - 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego

Kategoria: SZKOLENIE LOTNICZE-OSOBA - Wiesław Jedynak

Kategoria: AIRSHOW – Artur Kielak

Kategoria PASJONACI – Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki

Kategoria: PROMOTOR LOTNICTWA – Marta Biała

Kategoria: CUMULUS EXTREME POLSKA – Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny

Kategoria: CUMULUS EXTREME - Dario Costa

Kategoria: WYDARZENIE/ORGANIZATOR – Europejskie Sympozjum Spadochronowe

Honorowy Cumulus Specjalny - dr inż. Andrzej Glass

Złoty Cumulus z Diamentem - Romana Skatulska-Krawczyk

Złoty Cumulus z Diamentem - Wojciech Bógdał

Cumulus Specjalny – wyróżnienie przyznawane tylko i wyłącznie decyzją Kapituły, otrzymali:

Yvette Popławska, Tomasz Kosecki, Krzysztof Mroczkowski – za upamiętnienie członków załóg samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy ponieśli śmierć w katastrofach lotniczych podczas pełnienia swoich obowiązków służbowych w latach 1936 – 1987 w postaci tablicy pamiątkowej ulokowane na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Krzysztof Krawcewicz –  z okazji jubileuszu 30 lat Przeglądu Lotniczego

Ogólnokształcące Liceum lotnicze w Dęblinie – z okazji jubileuszu 50 lat istnienia

Zakład Usług Agrolotniczych – z okazji jubileuszu 50 lat istnienia

Konkurs fotograficzny:

- nagroda główna - Witek Stachowiak

- nagroda publiczności - Daniel Puciłowski

 

Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów!

Najniższe ukłony dla wszystkich seniorów, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Szczególnie gorące podziękowania dla Zarządu i całego personelu hotelu Airport Hotel Okęcie - czujemy się w tym miejscu jak w domu, jak w "naszym hangarze". 

Dziękujemy patronom honorowym, wszystkim partnerom i patronom medialnym, członkom kapituły, członkom jury konkursu fotograficznego, konferansjerom, obsłudze technicznej, artystom zapewniającym oprawę muzyczną, ekipie koordynującej część konferencyjną i ekspozycyjną oraz prelegentom, a także wszystkim ludziom dobrej woli, dzięki którym Cumulusy 2022 zostały zrealizowane.

Życzymy zdrowego, bezpiecznego i obfitego w sukcesy lotnicze roku!

Korzystajcie z apki #odlotoweemocje https://aviatornia.pl/projekty/odlotowe-emocje  ;)

Kolejna - dziewiąta edycja plebiscytu Cumulusy rozpocznie się 1 grudnia 2023 zgłaszaniem kandydatów do wyróżnień, a zakończy się uroczystą galą 17 lutego 2024, podczas której poznamy laureatów.

Kapituła

Lidia Kosk
Lidia Kosk
Hobby – spadochroniarstwo i narciarstwo z ogromną przewagą na to pierwsze. Wykonała 2660 skoków, a co za tym idzie wielokrotnie uczestniczyła w sportowych zawodach, od Mistrzostw Polski i Europy począwszy, a na mistrzostwach świata kończąc. Zdobywczyni wielu medali, odznaczeń i wyróżnień, szczególnie ceni sobie „Błękitne Skrzydła” przyznane przez Krajową Radę Lotnictwa i miesięcznik „Skrzydlata Polska” oraz Dyplom Tissandiera nadany przez FAI. Wieloletni pracownik Aeroklubu Polskiego, w którym pełniła funkcję specjalisty ds. szkolenia spadochronowego, a następnie Dyrektora Sportowego. Obecnie jest sędzią międzynarodowym oraz delegatem naszego kraju w Międzynarodowej Komisji Spadochronowej (ISC – FAI). Prywatnie kobieta o wielkim i walecznym sercu, szczęśliwa żona i dumna mama skoczków spadochronowych, w tym Agnieszki Kosk (Wiesner), aktualnie Anity Wodkowskiej, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i świata.
Jerzy Makula
Jerzy Makula
Prezes Aeroklubu Polskiego, pilot szybowcowy specjalizujący się w akrobacji. Osiągnięcia i tytuły zdobyte w trakcie wieloletniej kariery sportowej: 7-krotny indywidualny mistrz świata, 4-krotny srebrny medalista mistrzostw świata, 8-krotny mistrz świata w drużynie, 3-krotny indywidualny mistrz Europy, a także 14-krotny mistrz Polski. Zawodowo latał na wielu typach samolotów w Polskich Linii Lotniczych LOT przechodząc na emeryturę jako kapitan Boeinga 787 Dreamliner. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego.
Krzysztof Krawcewicz
Krzysztof Krawcewicz
Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jako inżynier lotniczy pracował m.in. w zespole konstruktorów szybowców akrobacyjnych Swift i Fox. Wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, pilot oraz instruktor samolotowy i szybowcowy. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Przegląd Lotniczy, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie Diplome d’Honneur od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) za osiągnięcia w popularyzacji sportów lotniczych.
Aleksandra Kutz
Aleksandra Kutz
Artystka i dziennikarka. Zaangażowana w sprawy charytatywne na rzecz podnoszenia jakości życia i zwiększania świadomości społecznej. Widzom znana m.in. z takich programów tv jak „Ola w trasie" czy „Najgorszy polski kierowca", „Przyjazne motocyklistom" i licznych audycji oraz prelekcji. Dziennikarka radiowa i prasowa. W swym flagowym programie stacji: ttv, motowizja, tvn turbo i tvn oceniała jakość usług podróżniczych w całej Polsce przyznając znaki jakości. Obecnie jej program można obejrzeć na Travel Channel. Prowadząca spotkania i zajęcia pomagające odkryć życiową moc i potencjał. Zajmująca się również motywacją do realizacji celów życiowych oraz edukacją. Niezwykle odważna i ciesząca się zaufaniem telewidzów. Dziennikarka, której wiedza i talent jest widoczny we wszystkich aktywnościach. Niezwykłą działalność lotniczą Oli można obserwować w produkcjach Air Sports Promotion. Jest członkinią Kapituły plebiscytu lotniczego Cumulusy, a także rzecznikiem prasowym Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. Ceniona postać w świecie motoryzacji i sztuki, aktywnie jeździ na motocyklu (licencja enduro), oraz jest samochodowym kierowcą rajdowym. Obecnie związana z Aeroklubem Warszawskim, szkoli się na pilota samolotowego. Redaktor kwartalnika literackiego "Literacje". Do kin trafia właśnie jej film dokumentalny pt. "Jeszcze zdążę..." . Wysokie loty to jej specjalność, a życiowe motto to "Żyj odważnie!"
Arkadiusz „Maya” Majewski
Arkadiusz „Maya” Majewski
Jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce. Były żołnierz JW GROM, instruktor spadochronowy, Kierownik Szkolenia Spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego. Rekordzista Europy w skokach wysokościowych, uczestnik projektu Polska Stratosfera. Rekordzista Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie z wysokości 11 405 m n.p.m. w ramach projektu Punya, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Za ten wyjątkowy i spektakularny wyczyn lotniczy wymagający odwagi i niezwykłych umiejętności otrzymał statuetkę CUMULUS EXTREME. Zawsze skupiony, opanowany, życzliwy i doskonale poukładany.
Leszek Mańkowski
Leszek Mańkowski
Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Mistrz i wicemistrz spadochronowy Polski juniorów, wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG, uczestnik Igrzysk Lotniczych, reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy. Trener i pedagog. Przez dwie dekady szkolił paralotniarzy we włoskich Alpach. Instruktor paralotniowy, współwłaściciel firmy Aerokrak Paragliding, która jest jedną z najstarszych szkół paralotniowych w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat działalności ma na swoim koncie kilka tysięcy wyszkolonych paralotniarzy i spadochroniarzy. Człowiek podniebnych talentów, pilotuje lotnie, paralotnie, motolotnie, szybowce, samoloty turystyczne, balony i wiatrakowce. Nadal skacze sportowo ze spadochronem. Zapalony modelarz lotniczy.
Jarosław Paszyn
Jarosław Paszyn
Prezes Polskiego Klubu Lotniczego, Prezes Zarządu portalu samoloty.pl
Witold Sokół
Witold Sokół
Kapitan rezerwy, były pilot wojskowy samolotu MiG-29 na którym latał w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na MiG-29 wykonywał również loty pokazowe. Spędził za sterami samolotów 1500 godzin, z czego 1200 latając na maszynach naddźwiękowych. Od 2009 roku komentuje największe imprezy lotnicze w Polsce, w tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, gdzie uczy młodych adeptów lotnictwa taktyki i zasad lotu oraz postawy polskiego pilota.
Marian Wieczorek
Marian Wieczorek
Instruktor pilot szybowcowy i samolotowy. Mgr filologii polskiej. Honorowy członek Aeroklubu Krakowskiego. Pilot sportowy. W latach 80-tych członek samolotowej kadry narodowej; reprezentant Polski w lataniu rajdowym i precyzyjnym; medalista mistrzostw świata i Europy. Sędzia międzynarodowy; delegat Aeroklubu Polskiego do FAI GAC, członek podkomisji rajdowej GAC. Wielokrotnie kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz przewodniczący jury w mistrzostwach Polski i w Locie Południowo-Zachodniej Polski. Pracował jako instruktor pilot w Aeroklubie Krakowskim. Od 1980 r. pilot liniowy w PLL LOT. (An-24, Ił-62, B767, B787). Instruktor i egzaminator typu B767 i B787. W latach 1993-1998 w linii południowokoreańskiej ASIANA jako instruktor pilot B767. W 2019 r. wykonał ostatni lot jako pilot liniowy. Nalot ogólny 24 000 godzin. Obecnie instruktor na symulatorze B787.

Jury Konkursu Fotograficznego

Sławek „hesja” Krajniewski
Sławek „hesja” Krajniewski
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku lotniczym i specjalista w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Autor projektu fotograficznego „Air-to-Air Meeting”. Wykładowca fotografii lotniczej na Akademii Nikona. Fotograf od lat współpracujący z wieloma instytucjami cywilnymi i wojskowymi, współorganizujący i prowadzący lotnicze sesje fotograficzne z ziemi i z powietrza w Polsce i za granicą. Główną cechą jego fotografowania jest tworzenie obrazów, a nie jedynie dążenie do sfotografowania danego obiektu czy do „zatrzymywania czasu”.
Mariusz „MarS” Suwalski
Mariusz „MarS” Suwalski
Pasjonat fotografii i lotnictwa. Od lat wpatrzony w niebo, usiłując zatrzymać w fotograficznym kadrze ulotne chwile, emocje i piękno. Poszukując najlepszych ujęć, odwiedził kilkanaście krajów, fotografując wszystko co lata, zarówno z ziemi jak i z powietrza. Współzałożyciel Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION, pełniący w nim funkcję wiceprezesa oraz przewodniczącego Rady Artystycznej. Od wielu lat współpracuje z Siłami Powietrznymi RP zwłaszcza z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Maciej „szamal” Szamałek
Maciej „szamal” Szamałek
Zawodowo związany z szeroko pojętym budownictwem, prywatnie, od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Od kilkunastu lat podróżuje po Europie i Świecie goszcząc na największych pokazach lotniczych czego efektem są setki wykonanych zdjęć lotniczych. Jako członek SPFL wielokrotnie brał udział w sesjach organizowanych na terenie baz Polskich Sił Powietrznych. Od 2016 roku uczestniczył w kilkudziesięciu sesjach air-to-air gdzie miał okazje fotografować zarówno samoloty bojowe jak również akrobacyjne i transportowe. Od wielu lat jest obecny w mediach społecznościowych, gdzie prezentuje swoje fotografie budując własną markę. W swoich fotografiach największą uwagę przykłada do zachowania harmonii kadru, jego jakości i dynamiki ruchu.
Piotr Łysakowski
Piotr Łysakowski
Poznański fotograf i grafik. Od kilkunastu lat związany z polskim lotnictwem wojskowym, współpracuje z miesięcznikiem i portalem Polska Zbrojna i Lotnictwo. Publikował m.in. w Air Forces Monthly i Combat Aircraft. Wykonywał sesje zdjęciowe z pokładu wielu wojskowych statków powietrznych, w tym F-16, KC-135, C-130, C-27, C-295, Mi-17. Zawodowo zajmuje się również fotografią reporterską, fotografią architektury i portretem.
Bartek Bera
Bartek Bera
Fotograf specjalizujący się w lotnictwie wojskowym i siłach specjalnych. Fotografuje od kilkunastu lat, od 2010 roku także w powietrzu. Fotografował Polskie Kontyngenty Wojskowe w Afganistanie i na Litwie. Brał udział w projekcie upamiętniającym 100lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Publikował w szeregu magazynów branżowych w Polsce i zagranicą.
Piotr Gubernat
Piotr Gubernat
Żołnierz zawodowy, członek zespołu reporterskiego „Combat Camera Poland” odpowiedzialnego za dokumentację fotograficzno - filmową działań żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju. Pasję do fotografii i filmowania udało mu się połączyć z pracą zawodową. Od kilku lat mocno związany z lotnictwem wojskowym. Efektem jego działalności są liczne reportaże z udziału Polskich Sił Powietrznych w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz ćwiczeniach krajowych. Wielokrotny laureat „Military Art.” – konkursu Filmu i Fotografii Wojska Polskiego. Materiały jego autorstwa ukazujące trudy działań polskich oraz sojuszniczych wojsk bardzo często możemy oglądać w magazynach branżowych oraz informacyjnych w kraju jak i za granicą.
Paweł Glink
Paweł Glink
Fotograf i pasjonat lotnictwa z 15-letnim doświadczeniem. Prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Fotografów Lotniczych EPGD Spotters oraz członek Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Wielokrotnie wyróżniany za swoje prace w międzynarodowych galeriach lotniczych, autor zdjęć wykorzystywanych w publikacjach specjalistycznych. Od wielu lat blisko współpracuje z firmami z branży lotniczej, aeroklubami i organizatorami pokazów lotniczych. Na co dzień fotografuje samoloty w Porcie Lotniczym w Gdańsku, bierze udział w pokazach lotniczych w całej Europie oraz w wielu profesjonalnych sesjach air-to-air. Fotografuje maszyny lotnicze zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Logo

Informacje prasowe

Konferencja Cumulusy 2022

Inne

Grafiki i foto

Social media

CUMULUSY 2021 - VII Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Kategoria: SPORT

  1. Ewa Wesołowska
  2. Sebastian Kawa
  3. Leszek Małmyga
  4. Arkadiusz Iwański
  5. Irena Paczek-Krawczak
  6. Klaudia Bułgakow
  7. Dariusz Mazur
  8. Kraków Wawel
  9. Dawid Winczewski
  10. Maciej Pospieszyński

Kategoria: SZKOLENIE LOTNICZE – Aeroklub Warszawski

Kategoria: AIRSHOW – ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny

Kategoria PASJONACI – Dominik Motoła i Magdalena Taczkowska

Kategoria: PROMOTOR LOTNICTWA – Tomasz Kajkowski

Kategoria: CUMULUS EXTREME – Piotr Wilk

Kategoria: FOTO – Jakub Świst

Kategoria: WYDARZENIE/ORGANIZATOR – Arkadiusz Iwański

„Cumulus Specjalny” – wyróżnienie przyznawane tylko i wyłącznie decyzją Kapituły, otrzymali:

Lotnictwo Policji – z okazji jubileuszu 90-lecia oraz nieustanną służbę, pilnowanie porządku publicznego i dbanie o bezpieczeństwo nas wszystkich, a także realizację lotów pod hasłem „Akcja Serce”

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – za loty w ramach „Akcji Serce” wykonywane przez załogi z baz transportowych, które w każdej chwili, w każdych warunkach były i są gotowe nieść pomoc, które uratowały wiele istnień ludzkich wykonując te nietypowe, lotnicze zadania. Niech ta skromna statuetka będzie symbolicznym, wielkim DZIĘKUJĘ dla Was wszystkich – pilotów, załóg, mechaników, bez których przecież samoloty nie mogłyby funkcjonować, całego działu operacyjnego i zabezpieczającego wykonywanie lotów oraz dowództwa.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – za błyskawiczną i zdecydowaną decyzję oraz działania, dzięki którym najstarsze, najbardziej prestiżowe zawody lotnicze, czyli 64. Puchar Gordona Bennetta po ponad 80 latach ponownie odbyły się w Polsce, a załogi balonów gazowych mogły wystartować do wyścigu z lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Katarzyna Śmiałek – każdego dnia udowadnia, że wózek inwalidzki nie jest przeszkodą do tego, aby realizować swoje pasje i marzenia, a wiele ograniczeń i barier generujemy sami w naszych głowach. Kasia skacze ze spadochronem, aktywizuje środowisko osób niepełnosprawnych i organizuje obozy spadochronowe, a do tego od lat, konsekwentnie zdobywa kolejne szczyty Korony Polskich Gór i dokładnie w sobotę 26 lutego 2022 - w dniu gali - na listę „zdobyte” dopisała Wysoką w Pieninach.

Złoty Cumulus z Diamentem - Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz

 

 

 

FINALIŚCI PLEBISCYTU CUMULUSY 2021

 

 

Finaliści

Arek Iwański. Wiele osób zna sportowy talent i osiągnięcia Arka, ale w tym roku zasługuje na dodatkowe wyróżnienie, bo doskonale poradził sobie jako dyrektor organizacyjny 64. Pucharu Gordona Bennetta. Bez poświęcenia i zaangażowania Arka te największe, najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze nie miałyby szansy się odbyć... Czytaj więcej

Daniel Puciłowski. Daniel Puciłowski to fotograf lotniczy, szczególnie związany z Aeroklubem Warszawskim, lotniskiem Chrcynno, Warszawa - Babice oraz Grądy. Daniel interesuje się i kultywuje historie polskiego lotnictwa, promuje również bieżące wydarzenia lotnicze w social mediach. Czytaj więcej

Sebastian Golus i Hubert Topoliński. Organizatorzy największych pokazów lotniczych w Polsce - Aerobaltic Airshow 2021, podczas których zaprezentowali się nie tylko Polacy, ale także zagraniczni goście, zarówno soliści jak i formacje lotnicze. Czytaj więcej

Aeroklub Warszawski. Aeroklub Warszawski naprawdę spełnia lotnicze marzenia, to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych aeroklubów na świecie, powstał w 1927 roku, i od tamtej pory niemal 100 lat wychował i zaszczepił pasje lotnicza wielu sławom przestrzeni powietrznej. Jest inspiracją, miejscem edukacji i rozwoju. Członkowie aeroklubu uczestniczą w akcjach charytatywnych, społecznych i artystycznych. Czytaj więcej

Serafina Ogończyk-Mąkowska. Chciałbym zgłosić kandydaturę Serafiny Ogończyk-Mąkowskiej, pilota samolotowego, śmigłowcowego oraz sędziego międzynarodowych zawodow śmigłowcowych, organizatora zawodów śmigłowcowych (Plock 2021, Plock 2022), dyrektora projektów w Stowarzyszeniu HeliSport. Aktualnie studentka Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Jest członkiem Narodowej Kadry Śmigłowcowej, z którą z powodzeniem bierze udział w zawodach sportowych rangi międzynarodowej. Czytaj więcej

Tomasz Kajkowski. Zgłaszam pilota założyciela i fundatora Muzeum Dywizjonu 303 w Napoleonie i Wilczego Lotniska w Gierłoży.Prezes Stowarzyszenia Muzeum 303 im ppłk pil Jana Zumbacha..Muzeum 303 to 3 placówka w Polsce największe zbiory po lotnikach II WS.Obecne projekty nad którymi pracuje Stowarzyszenie to przywrócenie do stanu lotnego TS 11 Iskra w barwach indyjskich,budowa repliki samolotu Spitfire.,Bf 109 E ,Mobilnego Muzeum 303. Czytaj więcej

Jarosław Matyszczak. Pilot instruktor, szefem aeroklubu przy Dęblińskiej Szkole Orląt, sam wywodzi się z lotnictwa wojskowego, gdzie posiadał wszelkie uprawnienia i dopuszczenia w tym instruktorskie, również na legendarnym TS -11 Iskra, Z-ca dowódcy eskadry, kierownik szkolenia podstawowego w OLL . Wyszkolił wiele pokoleń polskich pilotów. Na dziś dzień legitymuje się imponującym nalotem ogólnym 12757 godz. 45 min. Czytaj więcej

Grupa akrobacyjna "Żelazny". Najdłużej działająca cywilna grupa akrobacyjna w Polsce, w której wyszkoliło się wielu znakomitych pilotów. Członkowie grupy oprócz znakomitych pokazów biorą udział także w spotkaniach z młodzieżą oraz z najmłodszymi wciągając ich w świat lotnictwa. Czytaj więcej

Maciej Kulaszewski. Od lat reprezentuje wysokie umiejętności polskiego pilota akrobacyjnego na świecie. Instruktor oraz Safety Compliance ManageBritish w Aerobatic Academy, w ostatnim roku zdobył 1 miejsce w zawodach Advanced zorganizowanych przez British Aerobatic Academy, 1 miejsce i tytuł mistrza w Mistrzostwach UK w klasie Intermediate, 8 miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Europy w klasie Intermediate (kolejno i 5, 13, 4 i 19 miejsce) the i na koniec sezonu 3 miejsce na Mistrzostwach UK w klasie Advanced Oraz 3 miejsce drużynowo na Mistrzostwach Europy . Czytaj więcej

Damian Nyczka. Damian Nyczka w tym roku wziął udział w Zawodach Balonowych o puchar PCD Salami. Do Nowego Targu przyjechało aż 29 załóg z całego kraju, wśród nich kilka z Leszna. W trzech lotach rozegrano niełatwe konkurencje. Drugie miejsce zajął Damian Nyczka z Leszczyńskiego Klubu Balonowego Czytaj więcej

Kapituła

Łukasz Czepiela
Łukasz Czepiela
Pilot akrobata i zawodowy pilot liniowy. Startując w Red Bull Air Race zdobył mistrzostwo świata w klasie Challenger. Jest pierwszym i jedynym Polakiem, który brał udział w tych spektakularnych zawodach. Maszyny, którymi lata to: akrobacyjny Edge 540 widywany podczas pokazów lotniczych, czyli Formula 1 wśród samolotów, Carbon Cub – powietrzny jeep, którym wylądował na sopockim molo w 2019 roku i Airbus A320 – powietrzny autobus, którym lata jako kapitan w liniach lotniczych WizzAir. Lata też szybowcami, posiada doświadczenie w pracy mechanika lotniczego, lubi pływać i wędrować po górach.
Mateusz Jarecki
Mateusz Jarecki
Dziennikarz Telewizji Polskiej, reporter i prezenter. Lekarz weterynarii, były lekkoatleta, maratończyk, multiinstrumentalista i podróżnik. Na codzień relacjonuje wydarzenia sportowe w TVP Sport. Jest również prowadzącym programu „Pełnosprawni” w TVP1 oraz reporterem „Pytania na Śniadanie” na antenie TVP2. Odważnie próbuje swych sił w nowych dyscyplinach sportowych, w tym także lotniczych! a swoje przemyślenia i odczucia prezentuje widzom, bowiem jego zdaniem kluczem do sukcesu i… pokoju jest wiedza oraz edukacja.
dr Ewa Jasiuk
dr Ewa Jasiuk
Ukończyła Wydział Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. jakości kształcenia. Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji tejże uczelni. Doktoryzowała się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2009). Adwokat. Wieloletni współpracownik kancelarii prawnych. Specjalizuje się w prawie lotniczym europejskim i międzynarodowym, w tym w ubezpieczeniach lotniczych. Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. Kierownik międzynarodowych projektów badawczych.
Marian Kmita
Marian Kmita
W latach 90. był szefem sportu w TVP1. Od 1999 pracuje Polsacie, gdzie został dyrektorem ds. sportu oraz twórcą kanału Polsat Sport, który zaczął nadawać swój program w sierpniu 2000. Został także dyrektorem kanału Polsat Futbol.
Lidia Kosk
Lidia Kosk
Hobby – spadochroniarstwo i narciarstwo z ogromną przewagą na to pierwsze. Wykonała 2660 skoków, a co za tym idzie wielokrotnie uczestniczyła w sportowych zawodach, od Mistrzostw Polski i Europy począwszy, a na mistrzostwach świata kończąc. Zdobywczyni wielu medali, odznaczeń i wyróżnień, szczególnie ceni sobie „Błękitne Skrzydła” przyznane przez Krajową Radę Lotnictwa i miesięcznik „Skrzydlata Polska” oraz Dyplom Tissandiera nadany przez FAI. Wieloletni pracownik Aeroklubu Polskiego, w którym pełniła funkcję specjalisty ds. szkolenia spadochronowego, a następnie Dyrektora Sportowego. Obecnie jest sędzią międzynarodowym oraz delegatem naszego kraju w Międzynarodowej Komisji Spadochronowej (ISC – FAI). Prywatnie kobieta o wielkim i walecznym sercu, szczęśliwa żona i dumna mama skoczków spadochronowych, w tym Agnieszki Kosk (Wiesner), aktualnie Anity Wodkowskiej, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i świata.
Krzysztof Krawcewicz
Krzysztof Krawcewicz
Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jako inżynier lotniczy pracował m.in. w zespole konstruktorów szybowców akrobacyjnych Swift i Fox. Wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, pilot oraz instruktor samolotowy i szybowcowy. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Przegląd Lotniczy, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie Diplome d’Honneur od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) za osiągnięcia w popularyzacji sportów lotniczych.
Aleksandra Kutz
Aleksandra Kutz
Artystka i dziennikarka. Zaangażowana w sprawy charytatywne na rzecz podnoszenia jakości życia i zwiększania świadomości społecznej. Widzom znana m.in. z takich programów tv jak „Ola w trasie" czy „Najgorszy polski kierowca", „Przyjazne motocyklistom" i licznych audycji oraz prelekcji. Dziennikarka radiowa i prasowa. W swym flagowym programie stacji: ttv, motowizja, tvn turbo i tvn oceniała jakość usług podróżniczych w całej Polsce przyznając znaki jakości. Obecnie jej program można obejrzeć na Travel Channel. Prowadząca spotkania i zajęcia pomagające odkryć życiową moc i potencjał. Zajmująca się również motywacją do realizacji celów życiowych oraz edukacją. Niezwykle odważna i ciesząca się zaufaniem telewidzów. Dziennikarka, której wiedza i talent jest widoczny we wszystkich aktywnościach. Niezwykłą działalność lotniczą Oli można obserwować w produkcjach Air Sports Promotion. Jest członkinią Kapituły plebiscytu lotniczego Cumulusy, a także rzecznikiem prasowym Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. Ceniona postać w świecie motoryzacji i sztuki, aktywnie jeździ na motocyklu (licencja enduro), oraz jest samochodowym kierowcą rajdowym. Obecnie związana z Aeroklubem Warszawskim, szkoli się na pilota samolotowego. Redaktor kwartalnika literackiego "Literacje". Do kin trafia właśnie jej film dokumentalny pt. "Jeszcze zdążę..." . Wysokie loty to jej specjalność, a życiowe motto to "Żyj odważnie!"
Arkadiusz „Maya” Majewski
Arkadiusz „Maya” Majewski
Jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce. Były żołnierz JW GROM, instruktor spadochronowy, Kierownik Szkolenia Spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego. Rekordzista Europy w skokach wysokościowych, uczestnik projektu Polska Stratosfera. Rekordzista Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie z wysokości 11 405 m n.p.m. w ramach projektu Punya, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Za ten wyjątkowy i spektakularny wyczyn lotniczy wymagający odwagi i niezwykłych umiejętności otrzymał statuetkę CUMULUS EXTREME. Zawsze skupiony, opanowany, życzliwy i doskonale poukładany.
Leszek Mańkowski
Leszek Mańkowski
Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Mistrz i wicemistrz spadochronowy Polski juniorów, wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG, uczestnik Igrzysk Lotniczych, reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy. Trener i pedagog. Przez dwie dekady szkolił paralotniarzy we włoskich Alpach. Instruktor paralotniowy, współwłaściciel firmy Aerokrak Paragliding, która jest jedną z najstarszych szkół paralotniowych w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat działalności ma na swoim koncie kilka tysięcy wyszkolonych paralotniarzy i spadochroniarzy. Człowiek podniebnych talentów, pilotuje lotnie, paralotnie, motolotnie, szybowce, samoloty turystyczne, balony i wiatrakowce. Nadal skacze sportowo ze spadochronem. Zapalony modelarz lotniczy.
Miłka Raulin
Miłka Raulin
Najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi (2018). Pilot szybowcowy, taternik, autorka książek i pomysłodawczyni projektów "Festiwal Siły Marzeń" oraz "Rajd Południe-Północ". Z wykształcenia i zawodu - inżynier trakcji elektrycznej, z zamiłowania - miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa i podróżowania po świecie, ale przede wszystkim - szczęśliwa i dumna mama Jeremiego.
Witold Sokół
Witold Sokół
Kapitan rezerwy, były pilot wojskowy samolotu MiG-29 na którym latał w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na MiG-29 wykonywał również loty pokazowe. Spędził za sterami samolotów 1500 godzin, z czego 1200 latając na maszynach naddźwiękowych. Od 2009 roku komentuje największe imprezy lotnicze w Polsce, w tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, gdzie uczy młodych adeptów lotnictwa taktyki i zasad lotu oraz postawy polskiego pilota.
Marian Wieczorek
Marian Wieczorek
Instruktor pilot szybowcowy i samolotowy. Mgr filologii polskiej. Honorowy członek Aeroklubu Krakowskiego. Pilot sportowy. W latach 80-tych członek samolotowej kadry narodowej; reprezentant Polski w lataniu rajdowym i precyzyjnym; medalista mistrzostw świata i Europy. Sędzia międzynarodowy; delegat Aeroklubu Polskiego do FAI GAC, członek podkomisji rajdowej GAC. Wielokrotnie kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz przewodniczący jury w mistrzostwach Polski i w Locie Południowo-Zachodniej Polski. Pracował jako instruktor pilot w Aeroklubie Krakowskim. Od 1980 r. pilot liniowy w PLL LOT. (An-24, Ił-62, B767, B787). Instruktor i egzaminator typu B767 i B787. W latach 1993-1998 w linii południowokoreańskiej ASIANA jako instruktor pilot B767. W 2019 r. wykonał ostatni lot jako pilot liniowy. Nalot ogólny 24 000 godzin. Obecnie instruktor na symulatorze B787.
Krzysztof Sondej
Krzysztof Sondej
Pomysłodawca i organizator Cumulusów – ogólnopolskiego plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych. Fundator Fundacji Polska Akademia Sportów Lotniczych „Aviatornia” oraz założyciel Air Sports Promotion. Zawodowy pilot samolotowy, manager sportowy i artystyczny. Były Przewodniczący komisji samolotowej Aeroklubu Polskiego i team manager Samolotowej Reprezentacji Polski.
LOTNICTWO TO WOLNOŚĆ – pod takim hasłem odbyła się gala, podczas której poznaliśmy laureatów plebiscytu lotniczego Cumulusy 2021, a spotkanie lotniczej rodziny niosło dobitnie i wielokrotnie wyrażany przekaz – SOLIDARNI Z UKRAINĄ.
Statuetki, dyplomy, wyróżnienia i nagrody otrzymali sportowcy, a także laureaci kategorii: szkolenie lotnicze, airshow, pasjonaci, promotor lotnictwa, Cumulus Extreme, foto i wydarzenie/organizator. Wyjątkowe wyróżnienia, czyli statuetki Cumulus Specjalny trafiły do Lotnictwa Policji oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Katarzyny Śmiałek. Unikatowym trofeum w postaci Złotego Cumulusa z Diamentem została uhonorowana legendarna załoga, mistrzowie nad mistrzami, czyli Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz. Nie zabrakło też kontynuacji charytatywnego elementu gali i organizatorzy plebiscytu zadeklarowali, że we współpracy z Lotniskiem Leszno zrealizują marzenie Petro – podopiecznego Fundacji Mam Marzenie, który poleci samolotem podczas tegorocznej edycji Antidotum Airshow Leszno. Co więcej, podczas gali zrodziła się spontaniczna inicjatywa i już niedługo do wylicytowania będzie wyjątkowy lot balonem, a zwycięzca licytacji przeżyje niesamowitą przygodę i wzbije się w powietrze wraz z Miłką Raulin – najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi i jest mistrzynią świata w realizacji marzeń wszelkiego rodzaju oraz Arkadiuszem Iwańskim – pilotem GASPOL Team, Mistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski, a cała kwota zebrana w ramach tej akcji zostanie przeznaczona na spełnienie marzeń dzieci z Fundacji Mam Marzenie. Szczegóły dotyczące licytacji pojawią się niebawem na stronie internetowej Fundacji Aviatornia www.aviatornia.pl

Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cumulusy dobiegło końca. Ogłoszenie wyników, wręczenie statuetek i nagród laureatom nastąpi podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się 26 lutego 2022 w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie.

CUMULUSY 2021 – ogólnopolski plebiscyt lotniczy, który organizujemy, aby uskrzydlać, wspierać i promować sportowców lotniczych, dodawać wiary i nadziei marzycielom, angażować kibiców i pasjonatów lotnictwa, a także integrować całe środowisko lotnicze w Polsce.

Rok 2021, choć trudny dla nas wszystkich, okazał się o wiele lepszy od poprzedniego i podniebna rywalizacja sportowa odbyła się w wielu dyscyplinach, w których tradycyjnie Polacy często zdobywali najcenniejsze trofea i medale. Na terenie naszego kraju ustanowione zostały nowe rekordy, byliśmy świadkami ekstremalnych, wręcz szalonych wyczynów lotniczych, odbywały się też pokazy lotnicze oraz zawody rangi mistrzostw świata czy pucharu świata, w tym te najstarsze i najbardziej prestiżowe, czyli 64. Puchar Gordona Bennetta.

Kto w bieżącej edycji plebiscytu otrzyma statuetki, dyplomy, wyróżnienia specjalne i nagrody? Zdecydują o tym osiągnięcia sportowców lotniczych, głosy członków Kapituły, władz aeroklubów, dziennikarzy i oczywiście wszystkich kibiców oraz sympatyków lotnictwa.  

Na początku stycznia rozpocznie się pierwszy etap głosowania, po którym zaprezentujemy grono finalistów, a następnie rozpoczniemy głosowanie finałowe, które ostatecznie wyłoni laureatów.

Wierzymy, że wsparcie zarówno nowych, jak i naszych dotychczasowych partnerów, patronów, sponsorów oraz sprzymierzeńców pozwoli nam pokonać wszelkie trudy organizacyjne i 26 lutego 2022 roku spotkamy się w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie na uroczystej gali CUMULUSY 2021, podczas której uhonorujemy i wyróżnimy nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym możemy bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje możemy dalej kultywować i rozwijać.

Zapraszamy!       

AIR SPORTS PROMOTION i FUNDACJA AVIATORNIA

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmowego "Szlakiem Cumulusów" - poznaj ubiegłorocznych laureatów i zobacz, kto otrzymał prestiżowe statuetki oraz wyróżnienia.

Grafiki i foto

GALA CUMULUSY 2021

CUMULUSY 2020 - VI Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Cumulusy 2020 - prezentacja laureatów

Oglądaj w poniedziałki i czwartki o 20.30

Cumulusy 2020 - safety first!

Drodzy Państwo,

ogłoszenie wyników tegorocznych Cumulusów nastąpi w sposób wyjątkowy i bardzo niekonwencjonalny – przekonacie się Państwo o tym 27 MARCA 2021. Zapraszamy Was tego dnia na nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook Instagram YouTube oraz stronę internetową www.cumulusy.pl.

Foto03.jpg

Kierując się najważniejszą z lotniczych zasad, czyli „safety first”, z łezką w oku informujemy, że ze względu na wzmagającą się falę pandemiczną, liczne obostrzenia i restrykcje, a co za tym idzie w trosce o Wasze i nasze zdrowie oraz życie podjęliśmy decyzję o odwołaniu Gali Cumulusy 2020 zaplanowanej na 27 marca 2021.

Gala Cumulusy to podniosłe wydarzenie z udziałem kilkuset Gości, z uroczystą oprawą, koncertami, występami gwiazd, wyśmienitym jedzeniem i bankietem – taki format przyjęliśmy od pierwszej edycji i taki chcemy zachować. Panujące aktualnie okoliczności niestety wykluczają zorganizowanie takiej gali. Na radosnej zabawie w licznym gronie spotkamy się wtedy, gdy będzie to możliwe i bezpieczne dla wszystkich jej uczestników.

27 MARCA 2021 – zapamiętajcie tę datę i monitorujcie Cumulusowe profile Facebook Instagram YouTube.

Do zobaczenia!


CUMULUSY 2020 – nowy termin gali

 

Szanowni Państwo,

ze względu na utrzymujące się obostrzenia sanitarne związane z pandemią podjęliśmy decyzję o przeniesieniu gali CUMULUSY 2020 na 27 marca 2021.

G12.jpg

Zależy nam na tym, aby w tym wyjątkowym, corocznym spotkaniu społeczności lotniczej mogło wziąć udział jak najwięcej osób, więc miejmy nadzieję, że wiosenny termin okaże się dla nas wszystkich bardziej sprzyjającym i że wzorem lat ubiegłych spotkamy się w licznym gronie na uroczystej gali zwieńczonej bankietem. Zamierzamy też przeprowadzić relację online z naszego wydarzenia, aby z gorącymi newsami dotrzeć do jak największej liczby kibiców, fanów i sympatyków lotnictwa. Jeśli okaże się, że zakaz licznych zgromadzeń będzie obowiązywał również w marcu, wówczas odbędzie się jedynie relacja online z wręczenia statuetek laureatom.

Życzmy wszystkim dobrego zdrowia i do zobaczenia w marcu!

AIR SPORTS PROMOTION & FUNDACJA AVIATORNIA


CUMULUSY 2019 - V Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Andrzej Sołtyk

Złoty Cumulus 2019

Andrzej Sołtyk - Mistrz Świata w indoor skydivingu i zdobywca tytułu “najszybszego człowieka na świecie latającego w tunelu”.

Miejsce 2: Adam Pupek i Piotr Kozikowski

Miejsce 2: Adam Pupek i Piotr Kozikowski

Zawodnicy motoparalotniowej kadry narodowej. Latają w klasie PL2. W 2018 r zdobyli drużynowe Mistrzostwo Świata w Tajlandii. Indywidualnie 3 załoga na Świecie.

Miejsce 3: Adam Koszałka

Miejsce 3: Adam Koszałka

Adam Koszałka - mistrz Europy w modelarstwie kat. rakietoszybowców S8D

Marek Choim

Cumulus Air Show - Pilotaż Indywidualny 2019

Przedsiębiorca z zawodu, pilot z serca i duszy. Jego pokazy, jedyne w swoim rodzaju, są ucztą dla oka.

Flying Dragons Team

Cumulus Air Show - Pilotaż Grupowy 2019

Lotnicza grupa pokazowa. Latają na paralotniach z napędem, czyli małych statkach powietrznych z miękkim płatem nośnym (skrzydłem) i napędem plecakowym. Grupa pokazowa to 10 doświadczonych pilotów potrafiących bezpiecznie latać w różnych układach choreograficznych.

Konrad “Kifcio” Kifert

Fotograf lotniczy.

Arkadiusz “Maya” Majewski

Cumulus Extreme 2019

Arkadiusz MAYA Majewski – instruktor spadochronowy, tandem pilot oraz nowy kierownik strefy spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego. Maya otrzymał w niej nominację za ustanowienie rekordu Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie z wysokości 11 405 m n.p.m.

Galeria Video

GALA CUMULUSY 2019

CUMULUSY 2018 - IV Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Andrzej Sołtyk

Złoty Cumulus 2018

Andrzeja Sołtyka – najszybszy 17-latek na świecie w tunelu aerodynamicznym.

Miejsce 2: Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa

Miejsce 2: Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa

Reprezentanci Śmigłowcowej Kadry Narodowej

Miejsce 3: Adam Pupek i Piotr Kozikowski

Miejsce 3: Adam Pupek i Piotr Kozikowski

Łomżyński duet paralotniarzy.

Wojtek Bógdał

Cumulus Extreme 2018

Cumulus Extreme w tym roku powędrował do Wojtka Bógdała, który razem z kierowcą Kubą Przygońskim zrealizowali projekt „100 na 100”.

Konrad Kifert

Cumulus Spotter 2018

Fotograf lotniczy

Jan Makula

Cumulus Pokazowy Pilot Solo Polska 2018

Reprezentant Polski w Akrobacji Szybowcowej.

Juris Kirys

Cumulus Pokazowy Pilot Solo International 2018

Litewski pilot akrobacyjny.

Flying Dragons

Cumulus Pokazowy Zespół Polska 2018

Zespół motoparalotniarzy wykonujący efektowne pokazy z użyciem dymów i rac.

Royal Jordanian Falcons

Cumulus Pokazowy Zespół Internatiomal 2018

Najlepszym zagranicznym zespołem pokazowym został team z Jordanii Royal Jordanian Falcons, który w ubiegłym roku można było podziwiać zarówno w Radomiu jak i podczas Gdynia Aerobaltic.

Nagrody specjalne

Sportowcy Lotniczy Aeroklubu Polskiego

Złoty Cumulus 2018 z diamentem za wybitne sukcesy sportowe

Złoty Cumulus z Diamentem, który decyzją Kapituły w składzie: Aleksandra Kutz, Agnieszka Rylik, Jerzy Makula, Sebastian Golus, Hubert Topoliński, Krzysztof Sondej -  przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w sporcie lotniczym, w tym roku został przyznany Sportowcom Lotniczym Aeroklubu Polskiego, którzy reprezentowali nasz kraj na przestrzeni stu lat istnienia sportu lotniczego w Polsce. Maciej Stroiński tłumaczy tę decyzję:

- W roku stulecia Aeroklubu Polskiego było oczywiste, że ta statuetka musi trafić do sportowca, który sławił nasz kraj na lotniczych arenach świata. Ale nie sposób wybrać jedną taką osobę, tych wybitnych lotników w ciągu ostatnich lat było zbyt wielu. Dlatego zapadła decyzja, by uhonorować ich wszystkich.

Statuetkę odebrał wyraźnie wzruszony prezes Aeroklubu Polskiego - Jerzy Makula.

Jerzy Kolasiński

Cumulus dla Promotora

Jerzy Kolasiński, sponsor i właściciel zespołu szybowcowego Gliding Team Klinika Kolasiński.

GALA CUMULUSY 2018

Galeria Video

CUMULUSY 2017 - III Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Zwycięzcy

 

Pupek Adam & Piotr Kozikowski

Złoty Cumulus 2017

Pupek Adam & Piotr Kozikowski. Jesteśmy członkami Motoparalotniowej Kadry Narodowej, sportowcami i pasjonatami życia. Latamy razem na wózku dwumiejscowym w klasie PL2. Adam - znakomity pilot , Piotrek - błyskotliwy nawigator. Zdobyliśmy w swojej karierze : Złoto Mistrzostw Europy, Puchar Polski , Vice mistrzostwo Polski. Wygraliśmy też kilka edycji motoparalotniowego pucharu polski. Latanie to nasza pasja. styl życia, miłość. Kochamy ducha rywalizacji a startując ramię w ramię z najlepszymi pilotami na świecie poziom emocji i adrenaliny sięga zenitu.

Miejsce 2 - Wojciech Panas

Miejsce 2 - Wojciech Panas

Pan Wojciech PANAS, członek Polskiej Motoparalotniowej Kadry Narodowej. W 2017 roku reprezentował Polskę na Motoparalotniowych Mistrzostwach Europy, w m. Breclav w Czechach. Na tych mistrzostwach rywalizując z pilotami z całej Europy, Wojciech PANAS, wywalczył złoty medal i tytuł Drużynowego Mistrza Europy w klasie PL1. Indywidualnie Wojciech PANAS uplasował się na bardzo wysokiej piątej pozycji. Dodatkowo w klasyfikacji Narodowościowej wywalczył srebrny medal. Rok 2017 okazał się wyjątkowo owocny w zwycięstwa Wojciecha PANASA, oprócz sukcesów w Czechach, wywalczył tytuł Motoparalotniowego Mistrza Polski na Mistrzostwach rozgrywanych w lipcu na lotnisku w Rudnikach. Ponadto PANAS brał udział w rywalizacji podczas pięciu edycji zawodów Motoparalotniowego Pucharu Polski. I tu okazał się najlepszy w swojej klasie, stając na najwyższym stopniu podium z pucharem w ręku. PANAS już czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata.

Miejsce 3 - Leszek Małmyga

Miejsce 3 - Leszek Małmyga

Wszechstronny zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek Kadry Narodowej Polski od 2000 roku. W swoim dorobku sportowym posiada 64 medale zdobyte w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy, 65 medali Mistrzostw Polski i 11 medali w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. W sezonie sportowym 2017 zdobył: Mistrzostwa Europy: • tytuł indywidualnego Mistrza Europy w konkurencji S1B, • tytuł zespołowego Mistrza Europy w konkurencji S1B, • tytuł zespołowego Mistrza Europy w konkurencji S6A, • tytuł II V-ce Mistrza Europy zespołowo w konkurencji S8E/P. Mistrzostwa Polski: • Złoty medal w konkurencji S6A, • Złoty medal w konkurencji S9A, • Złoty medal w konkurencji S8E/P, • Srebrny medal w konkurencji S1B, • Brązowy medal w konkurencji F3K. Puchar Polski (klasyfikacja końcowa): • S6A - 1 miejsce, • S8E/P - 1 miejsce, • S4A - 3 miejsce, • F3K - 3 miejsce. Zawody zaliczane do Pucharu Świata (pojedyncze zawody): • S6A - 1 miejsce (Kraków Cup 2017), • S8E/P – 2 miejsce (Kraków Cup 2017).

Paweł Kozarzewski & Marcin Krakowiak

Cumulus Extreme 2017

Paweł "Lojak" Kozarzewski oraz Marcin Krakowiak jako pierwsi piloci motoparalotniowi na świecie udowodnili, że latanie to nie tylko lotniska i ogromne przestrzenie. Zapisali się w historii sportów lotniczych jako pierwsi piloci latający w obiekcie zamkniętym - stadion PGE Narodowy w Warszawie, oczywiście z zamkniętym dachem.   Piloci są również pomysłodawcami   oraz producentami filmu z tego spektakularnego wydarzenia "Stadium of the wings".

Nagrody specjalne

Sebastian Kawa

Złoty Cumulus 2017 z diamentem za wybitne sukcesy sportowe

Sebastian Kawa nr 1 w światowym rankingu pilotów szybowcowych. Wygrał już 22 zawody szybowcowe o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Nikt w historii szybownictwa nie osiągnął takich wyników i raczej nie będzie to możliwe w przyszłości. W ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich startował. Wywalczył w Australii na Dianie tytuł mistrza świata w klasie szybowców 15-metrowych, na Węgrzech wygrał mistrzostwa świata nowej kategorii szybowców 13.5 m na prototypie polskiego GP14 Velo, a na Morawach zdobył laur mistrza Europy. Ten rok otwarł zwycięstwem w bardzo trudnych finałach Grand Prix w Andach. Jest pierwszym pilotem, jaki w locie bezsilnikowym badał warunki lotów nad Himalajami. Jego pionierskie loty otwarły szybownikom drogę w dzikie góry Kaukazu, a dziewiczy lot przez Gorgany i Czarnohorę do Rumunii i z powrotem może utoruje szlak na Bałkany. W połączeniu z Tatrami, Fatrą i Beskidami byłby to raj dla lotów sportowych i turystycznych.

Galeria Video

Galeria Foto

Gala Cumulusy 2017

http://aviation24.pl/

CUMULUSY 2016 - II Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Laureaci Cumulusy 2016

 

Paweł Kozarzewski

Złoty Cumulus 2016

Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od 2013 roku II European Paramotor Slalom Championship - Bornos Hiszpania Drużyna – złoto IX World Paramotor Championship – Popham Anglia Drużyna narodowa – brąz XVIII Mistrzostwa Polski Klasyczne – Serock Indywidualnie – złoto I Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych – Wrocław Indywidualnie – srebro I Puchar Polski 2016 Indywidualnie – złoto.

Pozostali Laureaci

Miejsce 2 - Leszek Małmyga

Miejsce 2 - Leszek Małmyga

Zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek KN od 2000 r. W latach 2000 – 2016 wywalczył 60 medali w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy (31 medali MŚ, 29 ME), 60 medali MP w tym 33 złote i 11 medali w klasyfikacji końcowej PŚ. Indywidualny V-ce Mistrz Świata w S4A oraz zespołowy Mistrz Świata w S4A (2016 FAI WCh). W 2016 r. złoty medalista MP w: S4A, S6A oraz S8E/P. Srebrny medalista MP w S9A. Brązowy medalista MP w S1B. Zdobywca 1 m w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w konkurencji S4A i S9A 2 m w S6A oraz 3 w F3K i S8E/P. 1 m w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w konkurencji S9A (Kraków Cup 2016) oraz S4A (Nowy Targ Cup 2016). W zawodach zaliczanych do PP w 2016 r. zdobył: Zielona Góra F3K 2 m; Włocławek S4A 1 m, S9A 1 m, S6A 3 m, S8E/P 3 m; Kraków S9A 1 m, S4A 2 m, S8E/P 2 m; Krosno F3K 3 m; Nowy Targ S4A 1 m, S6A 1 m. Jest aktualnym indywidualnym i zespołowym ME w S4A, V-ce Mistrz Europy zespołowo w S8E/P, II V-ce Mistrz Europy zespołowo w S1B oraz S6A.

Miejsce 3 - Krzysztof Romicki

Miejsce 3 - Krzysztof Romicki

6-krotny Mistrz Polski. 15-krotny medalista Mistrzostw Świata i Europy. Reprezentant Polski od 2004 roku, członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Instruktor paralotniowy. Krzysztof promuje bezpieczne latanie poprzez zwiększanie umiejętności pilotów.

Nagroda specjalna

Jerzy Makula

Złoty Cumulus 2016 z diamentem za wybitne sukcesy sportowe

Brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasyfikacji indywidualnej. Brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasyfikacji programów nieznanych.

Galeria Video

CUMULUSY 2015 - I Plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych

Laureaci Cumulusy 2015

 

Łukasz Wójcik

Złoty Cumulus 2015

Złoty medal na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w klasie Otwartej. Pierwszy złoty medal w tej klasie od 1998 r. oraz pierwsze miejsce w Krajowych Zawodach Szybowcowych w Klasie 18-metrowej. 2 miejsce w polskim Rankingu Pilotów Szybowcowych i 8 w światowym rankingu FAI. Drużynowy Złoty medal na Szybowcowych Mistrzostwach Europy. Członek Szybowcowej Kadry Narodowej. Mieszkaniec Miasta Kutno. Członek Aeroklubu Włocławskiego i Klinika Kolasiński Gliding Team.

Pozostali Laureaci

Miejsce 2 - Daniel Walkowiak, Olga Karwańska

Miejsce 2 - Daniel Walkowiak, Olga Karwańska

Członkowie Kadry Motoparalotniowej. Wyniki 2015: II World Paramotor Slalom Championships - III miejsce indywidualnie; II World Paramotor Slalom Championships - I miejsce drużynowo (klasyfikacja narodowa); XVII Mistrzostwa Polski klasyczne - II miejsce indywidualnie (w załodze z Romanem Walkowiakiem).

Miejsce 3 - Wojciech Bógdał

Miejsce 3 - Wojciech Bógdał

Członek Kadry Motoparalotniowej. Wyniki 2015: II World Paramotor Slalom Championships - I miejsce indywidualnie; II World Paramotor Slalom Championships - I miejsce w sztafecie (skład - Bógdał, Geło, Romicki, Dembczyński); II World Paramotor Slalom Championships - I miejsce drużynowo (klasyfikacja narodowa); XVII Mistrzostwa Polski Klasyczne - I miejsce indywidualnie; III Slalomowe Mistrzostwa Polski - I miejsce indywidualnie.

Nagroda specjalna

Adam Czeladzki

Złoty Cumulus 2015 z diamentem za wybitne sukcesy sportowe

Członek Polskiej Kadry Szybowcowej / Aeroklub Warszawski. Aktualny Vicemistrz Polski w Klasie Otwartej oraz Vicemistrz Europy w Klasie Otwartej. Pod koniec roku 2015 w RPA pokonał na skrzydłach Duo Discusa 8 trójkątów 1000 km i jest zwycięzcą szybowcowego Dakaru OLC. Po raz drugi zwycięzca Barron Hilton Chalange w RPA. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa zorganizowania w 2015 r. szkolenia szybowcowego dla osób niepełnosprawnych, organizację logistyczną i udostępnienie szybowca dostosowanego dla niepełnosprawnych. Wyciągając z domów ludzi którzy wciąż marzyli o lataniu / często osoby które kiedyś latały, a uległy wypadkom. ZA CO DZIĘKUJEMY !!

Galeria Video

Galeria Foto

Organizatorzy
Partnerzy merytoryczni
Patroni Honorowi
Gospodarz Gali i Złoty Partner
Srebrny Partner
Brązowi Partnerzy
Partner motoryzacyjny
Wspieramy
Partnerzy technologiczni
Partnerzy Główni wybranych kategorii
Partnerzy wspierający wybranych kategorii
Patroni medialni