Kapituła

Łukasz Czepiela
Łukasz Czepiela
Pilot akrobata i zawodowy pilot liniowy. Startując w Red Bull Air Race zdobył mistrzostwo świata w klasie Challenger. Jest pierwszym i jedynym Polakiem, który brał udział w tych spektakularnych zawodach. Maszyny, którymi lata to: akrobacyjny Edge 540 widywany podczas pokazów lotniczych, czyli Formula 1 wśród samolotów, Carbon Cub – powietrzny jeep, którym wylądował na sopockim molo w 2019 roku i Airbus A320 – powietrzny autobus, którym lata jako kapitan w liniach lotniczych WizzAir. Lata też szybowcami, posiada doświadczenie w pracy mechanika lotniczego, lubi pływać i wędrować po górach.
Mateusz Jarecki
Mateusz Jarecki
Dziennikarz Telewizji Polskiej, reporter i prezenter. Lekarz weterynarii, były lekkoatleta, maratończyk, multiinstrumentalista i podróżnik. Na codzień relacjonuje wydarzenia sportowe w TVP Sport. Jest również prowadzącym programu „Pełnosprawni” w TVP1 oraz reporterem „Pytania na Śniadanie” na antenie TVP2. Odważnie próbuje swych sił w nowych dyscyplinach sportowych, w tym także lotniczych! a swoje przemyślenia i odczucia prezentuje widzom, bowiem jego zdaniem kluczem do sukcesu i… pokoju jest wiedza oraz edukacja.
dr Ewa Jasiuk
dr Ewa Jasiuk
Ukończyła Wydział Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. jakości kształcenia. Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji tejże uczelni. Doktoryzowała się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2009). Adwokat. Wieloletni współpracownik kancelarii prawnych. Specjalizuje się w prawie lotniczym europejskim i międzynarodowym, w tym w ubezpieczeniach lotniczych. Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. Kierownik międzynarodowych projektów badawczych.
Marian Kmita
Marian Kmita
W latach 90. był szefem sportu w TVP1. Od 1999 pracuje Polsacie, gdzie został dyrektorem ds. sportu oraz twórcą kanału Polsat Sport, który zaczął nadawać swój program w sierpniu 2000. Został także dyrektorem kanału Polsat Futbol.
Lidia Kosk
Lidia Kosk
Hobby – spadochroniarstwo i narciarstwo z ogromną przewagą na to pierwsze. Wykonała 2660 skoków, a co za tym idzie wielokrotnie uczestniczyła w sportowych zawodach, od Mistrzostw Polski i Europy począwszy, a na mistrzostwach świata kończąc. Zdobywczyni wielu medali, odznaczeń i wyróżnień, szczególnie ceni sobie „Błękitne Skrzydła” przyznane przez Krajową Radę Lotnictwa i miesięcznik „Skrzydlata Polska” oraz Dyplom Tissandiera nadany przez FAI. Wieloletni pracownik Aeroklubu Polskiego, w którym pełniła funkcję specjalisty ds. szkolenia spadochronowego, a następnie Dyrektora Sportowego. Obecnie jest sędzią międzynarodowym oraz delegatem naszego kraju w Międzynarodowej Komisji Spadochronowej (ISC – FAI). Prywatnie kobieta o wielkim i walecznym sercu, szczęśliwa żona i dumna mama skoczków spadochronowych, w tym Agnieszki Kosk (Wiesner), aktualnie Anity Wodkowskiej, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i świata.
Krzysztof Krawcewicz
Krzysztof Krawcewicz
Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jako inżynier lotniczy pracował m.in. w zespole konstruktorów szybowców akrobacyjnych Swift i Fox. Wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, pilot oraz instruktor samolotowy i szybowcowy. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Przegląd Lotniczy, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie Diplome d’Honneur od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) za osiągnięcia w popularyzacji sportów lotniczych.
Aleksandra Kutz
Aleksandra Kutz
Artystka i dziennikarka. Zaangażowana w sprawy charytatywne na rzecz podnoszenia jakości życia i zwiększania świadomości społecznej. Widzom znana m.in. z takich programów tv jak „Ola w trasie" czy „Najgorszy polski kierowca", „Przyjazne motocyklistom" i licznych audycji oraz prelekcji. Dziennikarka radiowa i prasowa. W swym flagowym programie stacji: ttv, motowizja, tvn turbo i tvn oceniała jakość usług podróżniczych w całej Polsce przyznając znaki jakości. Obecnie jej program można obejrzeć na Travel Channel. Prowadząca spotkania i zajęcia pomagające odkryć życiową moc i potencjał. Zajmująca się również motywacją do realizacji celów życiowych oraz edukacją. Niezwykle odważna i ciesząca się zaufaniem telewidzów. Dziennikarka, której wiedza i talent jest widoczny we wszystkich aktywnościach. Niezwykłą działalność lotniczą Oli można obserwować w produkcjach Air Sports Promotion. Jest członkinią Kapituły plebiscytu lotniczego Cumulusy, a także rzecznikiem prasowym Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. Ceniona postać w świecie motoryzacji i sztuki, aktywnie jeździ na motocyklu (licencja enduro), oraz jest samochodowym kierowcą rajdowym. Obecnie związana z Aeroklubem Warszawskim, szkoli się na pilota samolotowego. Redaktor kwartalnika literackiego "Literacje". Do kin trafia właśnie jej film dokumentalny pt. "Jeszcze zdążę..." . Wysokie loty to jej specjalność, a życiowe motto to "Żyj odważnie!"
Arkadiusz „Maya” Majewski
Arkadiusz „Maya” Majewski
Jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce. Były żołnierz JW GROM, instruktor spadochronowy, Kierownik Szkolenia Spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego. Rekordzista Europy w skokach wysokościowych, uczestnik projektu Polska Stratosfera. Rekordzista Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie z wysokości 11 405 m n.p.m. w ramach projektu Punya, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Za ten wyjątkowy i spektakularny wyczyn lotniczy wymagający odwagi i niezwykłych umiejętności otrzymał statuetkę CUMULUS EXTREME. Zawsze skupiony, opanowany, życzliwy i doskonale poukładany.
Leszek Mańkowski
Leszek Mańkowski
Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Mistrz i wicemistrz spadochronowy Polski juniorów, wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG, uczestnik Igrzysk Lotniczych, reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy. Trener i pedagog. Przez dwie dekady szkolił paralotniarzy we włoskich Alpach. Instruktor paralotniowy, współwłaściciel firmy Aerokrak Paragliding, która jest jedną z najstarszych szkół paralotniowych w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat działalności ma na swoim koncie kilka tysięcy wyszkolonych paralotniarzy i spadochroniarzy. Człowiek podniebnych talentów, pilotuje lotnie, paralotnie, motolotnie, szybowce, samoloty turystyczne, balony i wiatrakowce. Nadal skacze sportowo ze spadochronem. Zapalony modelarz lotniczy.
Jarosław Paszyn
Jarosław Paszyn
Prezes Polskiego Klubu Lotniczego, Prezes Zarządu portalu samoloty.pl
Miłka Raulin
Miłka Raulin
Najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi (2018). Pilot szybowcowy, taternik, autorka książek i pomysłodawczyni projektów "Festiwal Siły Marzeń" oraz "Rajd Południe-Północ". Z wykształcenia i zawodu - inżynier trakcji elektrycznej, z zamiłowania - miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa i podróżowania po świecie, ale przede wszystkim - szczęśliwa i dumna mama Jeremiego.
Witold Sokół
Witold Sokół
Kapitan rezerwy, były pilot wojskowy samolotu MiG-29 na którym latał w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na MiG-29 wykonywał również loty pokazowe. Spędził za sterami samolotów 1500 godzin, z czego 1200 latając na maszynach naddźwiękowych. Od 2009 roku komentuje największe imprezy lotnicze w Polsce, w tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, gdzie uczy młodych adeptów lotnictwa taktyki i zasad lotu oraz postawy polskiego pilota.
Marian Wieczorek
Marian Wieczorek
Instruktor pilot szybowcowy i samolotowy. Mgr filologii polskiej. Honorowy członek Aeroklubu Krakowskiego. Pilot sportowy. W latach 80-tych członek samolotowej kadry narodowej; reprezentant Polski w lataniu rajdowym i precyzyjnym; medalista mistrzostw świata i Europy. Sędzia międzynarodowy; delegat Aeroklubu Polskiego do FAI GAC, członek podkomisji rajdowej GAC. Wielokrotnie kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz przewodniczący jury w mistrzostwach Polski i w Locie Południowo-Zachodniej Polski. Pracował jako instruktor pilot w Aeroklubie Krakowskim. Od 1980 r. pilot liniowy w PLL LOT. (An-24, Ił-62, B767, B787). Instruktor i egzaminator typu B767 i B787. W latach 1993-1998 w linii południowokoreańskiej ASIANA jako instruktor pilot B767. W 2019 r. wykonał ostatni lot jako pilot liniowy. Nalot ogólny 24 000 godzin. Obecnie instruktor na symulatorze B787.
Krzysztof Sondej
Krzysztof Sondej
Pomysłodawca i organizator Cumulusów – ogólnopolskiego plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych. Fundator Fundacji Polska Akademia Sportów Lotniczych „Aviatornia” oraz założyciel Air Sports Promotion. Zawodowy pilot samolotowy, manager sportowy i artystyczny. Były Przewodniczący komisji samolotowej Aeroklubu Polskiego i team manager Samolotowej Reprezentacji Polski.
Organizatorzy
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy
Partner technologiczny
Patronat medialny