Kapituła

Jerzy Makula
Jerzy Makula
Prezes Aeroklubu Polskiego, pilot szybowcowy specjalizujący się w akrobacji. Osiągnięcia i tytuły zdobyte w trakcie wieloletniej kariery sportowej: 7-krotny indywidualny mistrz świata, 4-krotny srebrny medalista mistrzostw świata, 8-krotny mistrz świata w drużynie, 3-krotny indywidualny mistrz Europy, a także 14-krotny mistrz Polski. Zawodowo latał na wielu typach samolotów w Polskich Linii Lotniczych LOT przechodząc na emeryturę jako kapitan Boeinga 787 Dreamliner. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego.
Serafina Ogończyk-Mąkowska
Serafina Ogończyk-Mąkowska
Prezydent Międzynarodowej Federacji Lotniczej - Komisji Śmigłowcowej FAI (CIG). Prezes Sowarzyszenia Helisport. Pilot samolotowy z licncją ATPL (A frozen) i pilot śmigłowcowy z licencją PPL (H). Członkini Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Organizatorka międzynarodowych śmigłowcowych mistrzostw w rundzie do Pucharu Świata. Międzynarodowy śmigłowcowy sędzia sportowy. Członkini SEA - Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Członkini Stowarzyszenia Polskie Media. Laureatka Medalu Europejskiego. Laureatka konkursu Ambasador Polskiej Gospodarki. Właścicielka firmy - laureatka tytułu Firma Dobrze Widziana. Redaktor naczelna biznesowego magazynu. Laureatka tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2013, Sukces Roku w Biznesie 2014, Kobieta Przedsiębiorcza 2014 SFBCC, Sukces Roku 2022. Prawnik, filolog rosyjski i angielski.
Lidia Kosk
Lidia Kosk
Hobby – spadochroniarstwo i narciarstwo z ogromną przewagą na to pierwsze. Wykonała 2660 skoków, a co za tym idzie wielokrotnie uczestniczyła w sportowych zawodach, od Mistrzostw Polski i Europy począwszy, a na mistrzostwach świata kończąc. Zdobywczyni wielu medali, odznaczeń i wyróżnień, szczególnie ceni sobie „Błękitne Skrzydła” przyznane przez Krajową Radę Lotnictwa i miesięcznik „Skrzydlata Polska” oraz Dyplom Tissandiera nadany przez FAI. Wieloletni pracownik Aeroklubu Polskiego, w którym pełniła funkcję specjalisty ds. szkolenia spadochronowego, a następnie Dyrektora Sportowego. Obecnie jest sędzią międzynarodowym oraz delegatem naszego kraju w Międzynarodowej Komisji Spadochronowej (ISC – FAI). Prywatnie kobieta o wielkim i walecznym sercu, szczęśliwa żona i dumna mama skoczków spadochronowych, w tym Agnieszki Kosk (Wiesner), aktualnie Anity Wodkowskiej, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i świata.
Krzysztof Krawcewicz
Krzysztof Krawcewicz
Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jako inżynier lotniczy pracował m.in. w zespole konstruktorów szybowców akrobacyjnych Swift i Fox. Wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, pilot oraz instruktor samolotowy i szybowcowy. Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Przegląd Lotniczy, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie Diplome d’Honneur od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) za osiągnięcia w popularyzacji sportów lotniczych.
Aleksandra Kutz
Aleksandra Kutz
Artystka i dziennikarka. Zaangażowana w sprawy charytatywne na rzecz podnoszenia jakości życia i zwiększania świadomości społecznej. Widzom znana m.in. z takich programów tv jak „Ola w trasie" czy „Najgorszy polski kierowca", „Przyjazne motocyklistom" i licznych audycji oraz prelekcji. Dziennikarka radiowa i prasowa. W swym flagowym programie stacji: ttv, motowizja, tvn turbo i tvn oceniała jakość usług podróżniczych w całej Polsce przyznając znaki jakości. Obecnie jej program można obejrzeć na Travel Channel. Prowadząca spotkania i zajęcia pomagające odkryć życiową moc i potencjał. Zajmująca się również motywacją do realizacji celów życiowych oraz edukacją. Niezwykle odważna i ciesząca się zaufaniem telewidzów. Dziennikarka, której wiedza i talent jest widoczny we wszystkich aktywnościach. Niezwykłą działalność lotniczą Oli można obserwować w produkcjach Air Sports Promotion. Jest członkinią Kapituły plebiscytu lotniczego Cumulusy, a także rzecznikiem prasowym Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. Ceniona postać w świecie motoryzacji i sztuki, aktywnie jeździ na motocyklu (licencja enduro), oraz jest samochodowym kierowcą rajdowym. Obecnie związana z Aeroklubem Warszawskim, szkoli się na pilota samolotowego. Redaktor kwartalnika literackiego "Literacje". Do kin trafia właśnie jej film dokumentalny pt. "Jeszcze zdążę..." . Wysokie loty to jej specjalność, a życiowe motto to "Żyj odważnie!"
Miłka Raulin
Miłka Raulin
Mówczyni motywacyjna, realizatorka marzeń, autorka książek „Siła Marzeń". Miłka Raulin dziewczyna z sąsiedztwa, która kocha świat, podróże i wyzwania. Mama 17-letniego Jeremiego wierząca, że ze swoich pasji nie trzeba rezygnować, gdy zostaje się rodzicem. Z wykształcenia i zawodu mgr inż. trakcji elektrycznej. W 2018 roku zdobyła Everest i ukończyła swój projekt Siła Marzeń - Korona Ziemi (7 lat – 7 kontynentów), który realizowała pracując na pełnym kolejarskim etacie. W maju 2022 roku przetrawersowała Grenlandię jako 3 Polka i najmłodsza Polka. Przed nią przez blisko 30 lat dokonało tego jedynie 10 Polaków. Na swoim koncie ma również Koronę Gór Polski, którą zdobyła zimą w niespełna tydzień jako pierwsza Polka. Laureatka licznych wyróżnień i nagród m.in.: Red Bull, Forbes – Leaders of Future, Nagrody Magellana, Herbapol, Cosmopolitan, Adrenallinium. Za swój autorski cykl „Ulepieni z pasji" nominowana do Telekamer 2022 w kategorii produkcja roku.
Arkadiusz „Maya” Majewski
Arkadiusz „Maya” Majewski
Jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce. Były żołnierz JW GROM, instruktor spadochronowy, Kierownik Szkolenia Spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego. Rekordzista Europy w skokach wysokościowych, uczestnik projektu Polska Stratosfera. Rekordzista Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie z wysokości 11 405 m n.p.m. w ramach projektu Punya, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Za ten wyjątkowy i spektakularny wyczyn lotniczy wymagający odwagi i niezwykłych umiejętności otrzymał statuetkę CUMULUS EXTREME. Zawsze skupiony, opanowany, życzliwy i doskonale poukładany.
Leszek Mańkowski
Leszek Mańkowski
Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Mistrz i wicemistrz spadochronowy Polski juniorów, wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG, uczestnik Igrzysk Lotniczych, reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy. Trener i pedagog. Przez dwie dekady szkolił paralotniarzy we włoskich Alpach. Instruktor paralotniowy, współwłaściciel firmy Aerokrak Paragliding, która jest jedną z najstarszych szkół paralotniowych w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat działalności ma na swoim koncie kilka tysięcy wyszkolonych paralotniarzy i spadochroniarzy. Człowiek podniebnych talentów, pilotuje lotnie, paralotnie, motolotnie, szybowce, samoloty turystyczne, balony i wiatrakowce. Nadal skacze sportowo ze spadochronem. Zapalony modelarz lotniczy.
Jarosław Paszyn
Jarosław Paszyn
Prezes Polskiego Klubu Lotniczego, Prezes Zarządu portalu samoloty.pl
Witold Sokół
Witold Sokół
Kapitan rezerwy, były pilot wojskowy samolotu MiG-29 na którym latał w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na MiG-29 wykonywał również loty pokazowe. Spędził za sterami samolotów 1500 godzin, z czego 1200 latając na maszynach naddźwiękowych. Od 2009 roku komentuje największe imprezy lotnicze w Polsce, w tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, gdzie uczy młodych adeptów lotnictwa taktyki i zasad lotu oraz postawy polskiego pilota.
Marian Wieczorek
Marian Wieczorek
Instruktor pilot szybowcowy i samolotowy. Mgr filologii polskiej. Honorowy członek Aeroklubu Krakowskiego. Pilot sportowy. W latach 80-tych członek samolotowej kadry narodowej; reprezentant Polski w lataniu rajdowym i precyzyjnym; medalista mistrzostw świata i Europy. Sędzia międzynarodowy; delegat Aeroklubu Polskiego do FAI GAC, członek podkomisji rajdowej GAC. Wielokrotnie kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz przewodniczący jury w mistrzostwach Polski i w Locie Południowo-Zachodniej Polski. Pracował jako instruktor pilot w Aeroklubie Krakowskim. Od 1980 r. pilot liniowy w PLL LOT. (An-24, Ił-62, B767, B787). Instruktor i egzaminator typu B767 i B787. W latach 1993-1998 w linii południowokoreańskiej ASIANA jako instruktor pilot B767. W 2019 r. wykonał ostatni lot jako pilot liniowy. Nalot ogólny 24 000 godzin. Obecnie instruktor na symulatorze B787.
Robert Zawada
Robert Zawada
Były pilot wojskowy, instruktor, pilot testowy, pilot pokazowy, ekspert PKBWL, lotniczy konsultant sejmowy, autor książek, dyrektor i organizator pokazów lotniczych, komentator medialny wydarzeń lotniczych.
Inga Piasecka
Inga Piasecka
Inga Piasecka pasjonatka lotnictwa, fotografii lotniczej oraz propagatorka lotnictwa ultralekkiego. Od wielu lat związana z lotniskiem Aeroklubu Warszawskiego w Chrcynnie (EPNC) i szkołą latania „Możesz Latać". Każdą wolną chwilę spędza w samolocie, dotykając chmur i zapisując światłem te ulotne emocje. Z aparatem fotograficznym w dłoni, spędziła w powietrzu ponad 200 godzin, a w ramach zamiłowania do nawigacji wg VFR odwiedza w kraju, dostępne dla General Aviation lotniska. Stała uczestniczka i dokumentalistka pokazów i wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. Pasję i pracę zawodową łączy z działalnością na rzecz środowiska kobiet biznesu w ramach Fundacji Class Ladies, w której jest Wiceprezeską.
Krzysztof Sondej
Krzysztof Sondej
Pomysłodawca i organizator Cumulusów – ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego. Fundator Fundacji Polska Akademia Sportów Lotniczych „Aviatornia” oraz założyciel Air Sports Promotion. Zawodowy pilot samolotowy, manager sportowy i artystyczny. Były Przewodniczący komisji samolotowej Aeroklubu Polskiego i team manager Samolotowej Reprezentacji Polski.

Jury Konkursu Fotograficznego

Sławek „hesja” Krajniewski
Sławek „hesja” Krajniewski
Przewodniczący Jury
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku lotniczym i specjalista w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Autor projektu fotograficznego „Air-to-Air Meeting”. Wykładowca fotografii lotniczej na Akademii Nikona. Fotograf od lat współpracujący z wieloma instytucjami cywilnymi i wojskowymi, współorganizujący i prowadzący lotnicze sesje fotograficzne z ziemi i z powietrza w Polsce i za granicą. Główną cechą jego fotografowania jest tworzenie obrazów, a nie jedynie dążenie do sfotografowania danego obiektu czy do „zatrzymywania czasu”.
Mariusz „MarS” Suwalski
Mariusz „MarS” Suwalski
Pasjonat fotografii i lotnictwa. Od lat wpatrzony w niebo, usiłując zatrzymać w fotograficznym kadrze ulotne chwile, emocje i piękno. Poszukując najlepszych ujęć, odwiedził kilkanaście krajów, fotografując wszystko co lata, zarówno z ziemi jak i z powietrza. Współzałożyciel Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION, pełniący w nim funkcję wiceprezesa oraz przewodniczącego Rady Artystycznej. Od wielu lat współpracuje z Siłami Powietrznymi RP zwłaszcza z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Maciej „szamal” Szamałek
Maciej „szamal” Szamałek
Zawodowo związany z szeroko pojętym budownictwem, prywatnie, od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Od kilkunastu lat podróżuje po Europie i Świecie goszcząc na największych pokazach lotniczych czego efektem są setki wykonanych zdjęć lotniczych. Jako członek SPFL wielokrotnie brał udział w sesjach organizowanych na terenie baz Polskich Sił Powietrznych. Od 2016 roku uczestniczył w kilkudziesięciu sesjach air-to-air gdzie miał okazje fotografować zarówno samoloty bojowe jak również akrobacyjne i transportowe. Od wielu lat jest obecny w mediach społecznościowych, gdzie prezentuje swoje fotografie budując własną markę. W swoich fotografiach największą uwagę przykłada do zachowania harmonii kadru, jego jakości i dynamiki ruchu.
Piotr Łysakowski
Piotr Łysakowski
Poznański fotograf i grafik. Od kilkunastu lat związany z polskim lotnictwem wojskowym, współpracuje z miesięcznikiem i portalem Polska Zbrojna i Lotnictwo. Publikował m.in. w Air Forces Monthly i Combat Aircraft. Wykonywał sesje zdjęciowe z pokładu wielu wojskowych statków powietrznych, w tym F-16, KC-135, C-130, C-27, C-295, Mi-17. Zawodowo zajmuje się również fotografią reporterską, fotografią architektury i portretem.
Bartek Bera
Bartek Bera
Fotograf specjalizujący się w lotnictwie wojskowym i siłach specjalnych. Fotografuje od kilkunastu lat, od 2010 roku także w powietrzu. Fotografował Polskie Kontyngenty Wojskowe w Afganistanie i na Litwie. Brał udział w projekcie upamiętniającym 100lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Publikował w szeregu magazynów branżowych w Polsce i zagranicą.
Piotr Gubernat
Piotr Gubernat
Żołnierz zawodowy, członek zespołu reporterskiego „Combat Camera Poland” odpowiedzialnego za dokumentację fotograficzno - filmową działań żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju. Pasję do fotografii i filmowania udało mu się połączyć z pracą zawodową. Od kilku lat mocno związany z lotnictwem wojskowym. Efektem jego działalności są liczne reportaże z udziału Polskich Sił Powietrznych w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz ćwiczeniach krajowych. Wielokrotny laureat „Military Art.” – konkursu Filmu i Fotografii Wojska Polskiego. Materiały jego autorstwa ukazujące trudy działań polskich oraz sojuszniczych wojsk bardzo często możemy oglądać w magazynach branżowych oraz informacyjnych w kraju jak i za granicą.
Paweł Glink
Paweł Glink
Fotograf i pasjonat lotnictwa z 15-letnim doświadczeniem. Prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Fotografów Lotniczych EPGD Spotters oraz członek Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych AIR-ACTION. Wielokrotnie wyróżniany za swoje prace w międzynarodowych galeriach lotniczych, autor zdjęć wykorzystywanych w publikacjach specjalistycznych. Od wielu lat blisko współpracuje z firmami z branży lotniczej, aeroklubami i organizatorami pokazów lotniczych. Na co dzień fotografuje samoloty w Porcie Lotniczym w Gdańsku, bierze udział w pokazach lotniczych w całej Europie oraz w wielu profesjonalnych sesjach air-to-air. Fotografuje maszyny lotnicze zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Jury Konkursu Filmowego

Magdalena Piekorz
Magdalena Piekorz
Przewodnicząca Jury
Polska reżyserka i scenarzystka filmowa oraz teatralna, doktor sztuki filmowej. - XV-lecie ERY SCHAEFFERA w Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA - Benefis Stanisława Janickiego w 90-te urodziny Jubilata w Bielskim Centrum Kultury - Koncert Zaduszkowy ,,PORCELANOWE SNY" z autorskimi tekstami w Teatrze Rozrywki w Chorzowie - Zdobywczyni I nagrody w kategorii: Najlepsza Reżyseria w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 za teatralną realizację "TOOTSIE" - musical w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. - Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury.
Andrzej Sołtysik
Andrzej Sołtysik
Ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny od ponad trzydziestu lat związany z największymi stacjami radiowymi i telewizyjnymi w Polsce. Filmoznawca i pasjonat kina. Świetny i wnikliwy rozmówca, przed którym otworzyły się wielokrotnie gwiazdy kina polskiego i zagranicznego. W Meloradiu prowadzi audycję "O tym się movie", od stycznia 2024. w Iberionie. Prywatnie ojciec Staszka i mąż Patrycji. Mieszka w Krakowie, od lat niereformowalny warszawski słoik. Poza kinem kocha futbol, historię i literaturę iberoamerykańską. Stara się jak może zwiedzać świat i Polskę. Najlepsza książka o lotnictwie "Paragraf 22", polska "Palcie ryż każdego dnia" Najlepszy film o lotnictwie "Pearl Harbour", polskie: "Wniebowzięci" i "Jak być kochaną"
Robert Galas
Robert Galas
Polski dziennikarz radiowy, autor i wydawca programów radiowych, producent wydarzeń kulturalnych i lotniczych, music designer. Ambasador Pokoju. Dyrektor programowy RADIA GTMFLY - pierwszego radia dla lotników. Od marca 2020 autor/producent/dziennikarz programu POPULARNI I QLTURALNI POPRADIO 92.8 FM Warszawa i ON LINE na całym świecie – każda niedziela od 10 do 11. Od 1995 roku zaczął przekładać własne fascynacje muzyczne na pracę w stacjach radiowych, począwszy od Radia Jazz w Warszawie, następnie w Radiu Eska – rozgłośni warszawskiej i ogólnopolskiej, następnie Radiu WaWa. Stamtąd przyszła migracja muzyczna do Radia PiN 102 FM, gdzie realizował z dużym powodzeniem własne pomysły muzyczne na wieczór i weekend. Przez środowisko muzyczne określany jest jako świetny znawca i miłośnik trip-hopu i acid jazzu, bossy, latino i brzmień dalekowschodnich. W swoich występach preferuje muzykę egzotyczną, szybką bossanovę, odkrycia nowoczesnego jazzu i eurobeatu, wplatając w to tajemnicze brzmienia muzyki hinduskiej. Jego przykładowe propozycje to niesamowite taneczne rytmy brazylijskiej Salome de Bahia, czy odgłosy Ive Mendes – poprzez odkrycia francuskich artystów z grupy Paris Combo – a za chwilę ekscentryczne rytuały muzyczne Thievery Corporation, kończąc na tajemniczych brzmieniach, płynących z doświadczeń muzycznych Stephane Pompougnac’a czy takich DJ – jak Ravin i Visan (seria Buddha Bar). Ma własne oryginalne pomysły na przekaz muzyczny. Zaskakuje i jednocześnie przynosi ulgę zmęczonym uszom. Robert Galas ma propozycje dla tych, którzy poszukują jak i tych, którzy chcą wzbogacić swoje doświadczenie muzyczne.
Joanna Jabłczyńska
Joanna Jabłczyńska
Z zawodu radca prawny, choć większości znana jako aktorka wykonująca ten zawód od dziecka. Uczestniczka wielu programów rozrywkowych, aktorka dubbingowa, amatorka sportów i wszelkich wyzwań.
Krzysztof Niewiadomski
Krzysztof Niewiadomski
Od wielu lat związany z Air Sports Promotion i Fundacją Aviatornia. Zawodowy filmowiec i producent filmowy, realizator filmowych relacji sportowych, reportaży, dokumentów i innych form filmowych. Uwielbia pracę z kamerą w świecie skrzydeł, w szczególności sesje air-to-air. W lotnictwie poszukuje autentycznych historii, opowieści malowanych muzyką, emocją, pasją i idealnie dopasowanym obrazem. Jest autorem wyjątkowej serii "Szlakiem Cumulusów", twórcą większości relacji sportowych ASP, między innymi z Dubaju, Portugalii, Austrii, Słowenii czy Majorki.
Piotr Gubernat
Piotr Gubernat
Żołnierz zawodowy, członek zespołu reporterskiego „Combat Camera Poland” odpowiedzialnego za dokumentację fotograficzno - filmową działań żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju. Pasję do fotografii i filmowania udało mu się połączyć z pracą zawodową. Od kilku lat mocno związany z lotnictwem wojskowym. Efektem jego działalności są liczne reportaże z udziału Polskich Sił Powietrznych w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz ćwiczeniach krajowych. Wielokrotny laureat „Military Art.” – konkursu Filmu i Fotografii Wojska Polskiego. Materiały jego autorstwa ukazujące trudy działań polskich oraz sojuszniczych wojsk bardzo często możemy oglądać w magazynach branżowych oraz informacyjnych w kraju jak i za granicą.
Organizatorzy
Partnerzy merytoryczni
Patroni Honorowi
Gospodarz Gali i Złoty Partner
Srebrny Partner
Brązowi Partnerzy
Partner motoryzacyjny
Wspieramy
Partnerzy technologiczni
Partnerzy Główni wybranych kategorii
Partnerzy wspierający wybranych kategorii
Patroni medialni